nová adresa – http://militiadei.forumczech.com


 
PříjemPříjem  PortálPortál  EventsEvents  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  HledatHledat  Seznam uživatelůSeznam uživatelů  Uživatelské skupinyUživatelské skupiny  PřihlášeníPřihlášení  RegistraceRegistrace  

Share | 
 

 Mongolská invaze do střední Evropy

Goto down 
AutorZpráva
Roman von Budweis
zemský komtur (Landkomtur)
zemský komtur (Landkomtur)
avatar

řády :
loajalita :
počet příspěvků : 1382
renomé : 663
věk : 56
vyznání : římskokatolictví
přesvědčení : konzervatismus

PříspěvekPředmět: Mongolská invaze do střední Evropy    15.11.11 22:20

Mongolská invaze do střední Evropy (1240 - 1242)
Najít záminku ke konfliktu nebylo těžké. Během dobývání Ruska Mongolové podmanili kočovný národ Kumánů. Kumáni požádali o ochranu uherského krále Bélu IV. Kumáni na oplátku slíbil kovertování k západnímu křesťanství a poskytnutí 40 000 můžů k obraně Uher. Béla IV. s radostí přijal. Batů se toto dozvěděl během dobývání Przemyslu v prosinci 1240. Ihned poslal uherskému panovníkovi ultimatum od spojenectví s Kumány odstoupit. Béla odmítl a začal se připravovat k válce.
Mongolové začali s pečlivými přípravami. Subotaj, duchovní vůdce kampaně a bývalý Čingischánův vojevůdce poslal na západ vyzvědače. Mongolův se právě podařilo porazit významnější ruská knížata a roku 1240 přeskupovali síly a nechávali svá vojska odpočinout. Zvědi se zatím dokázali v převlečení za tuláky a obchodníky dostat až k Rýnu a zjistili poměry panující v Evropě.Proto Batú rozdělil svých 70 000 mužů (2/3 lehká jízda, zbytek těžká) na dvě nestejné skupiny. Hlavní padesátitisícová síla měla vést invazi do samotných Uher, měli ji vést Batú a Subotaj. Menší síla měla zabránit spojení Uher s evropskými spojenci. Měli ji vést Bajdar a Kaidu.Na začátku března roku 1241 vyrazila menší armáda do Polska.Na začátku března roku 1241 vyrazila menší armáda do Polska za již zmíněným úkolem. Za pár dní překročila uherské hranice i druhá armáda, ta byla ovšem rozdělena do dvou sborů. Hlavní síla vedená Batúem mířila směrem na Ostřihom a Pešť, nesrovnatelně menší kontingent vedený Kadanem a Subotajem směřoval přes Karpaty. Mongolská jízda se začala rozlévat po střední Evropě za rozsáhlého drancování.Hned na začátku invaze obsadila severní armáda polské město Sandoměř. 3. března padl přes odpor Poláků a slovanských posil Krakov a byl vypálen. Další porážku Poláci utrpěli v bitvě u Chmielnik 18. března. 24. března oblehly Vratislav. Věděli, že slezský panovník Jindřich II. sebral armádu a blížil se jim naproti. Český král Václav I. spěchal polákům naproti s pomocí. Mongolové nechtěli riskovat boj proti spojené křesťanské armádě a zanechali obléhání Vratislavy a vydali se Jindřichově armádě naproti. 9. dubna se střetli s armádou Poláků, Řádu Německých rytířů a Templářů u města Lehnice. Mongolové, kteří použili svoji obvyklou taktiku, zvítězili.
Do Uher postupovala i jižní armáda. I přesto, že na konci roku 1240 dal Béla posílit strážní jednotky na hranicích, 12. března Mongolové překročili hranice a mířili směrem do vnitrozemí. 2 dny na to nechal Béla svolat vojska do Budapešti a vydal se naproti Batúovi. Malé předsunuté oddíly Mongolů dorážely na Uherskou armádu posílenou rovněž Templáři, ale ustupovali k hlavním silám. 10. dubna Mongolové zabrali most, protože se na něm špatně manévrovalo, tak ho opustili a utábořili se v křovinaté rovině. Střed a pravé křídlo Mongolů se přebrodilo a zaútočilo čelem, levé křídlo vedené Subotajem obešlo uherské ležení a zaútočilo zezadu. Uherské síly byly zdecimovány a poraženy. Béla IV. se obrátil na útěk, Mongolská armáda ho začala pronásledovat v čele s Kadanem. Béla unikl až do Dalmácie.
Mongolové poté dobyli Pešt, Ostřihom a vyhnuli se armádě v Rakousku a poplenili města u Jaderského moře. Síly z Polska se stočily na jih a pronikly na Moravu. Záměrně obešli zesílené opevnění, zaútočili marně na Olomouc, kde byli poraženi. Z toho vzešla legenda o králi Václavovi, zachránci evropského křesťanství. Celkově se Tataři přehnali přes Moravu velmi rychle s cílem spojit se s jižním vojskem. Další plány počítaly s vpádem do Rakouska a bojem proti vévodovi Fridrichu Bojovnému.11.12.1241 zemřel mongolský chán Oktaj a na počátku roku 1242 se velitelé i s armádami se vydali získat svůj podíl na moci. Asi to jediné zachránilo Uhersko a středoevropské státy od vyplenění a obsazení Mongoly. Ale i tak byla část Maďarska i Polska zpustošena.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi
 
Mongolská invaze do střední Evropy
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Militia Dei :: 
Oriens
 :: India, Asia orientalis et Asia austro-orientalis :: Východní Asie, Čína a Mongolsko
-
Přejdi na: